روز برنامه‌نویسی

دسته: مطالب آموزشی - دپارتمان IT منتشر شده در دوشنبه, 20 مهر 1394
روز برنامه نویسی

مدتی پیش به مناسبت روز جهانی برنامه نویسی در شبکه‌های اجتماعی "گروه آموزشی نوید" این روز را گرامی‌داشتیم. بازخوردها و سوالات زیاد کاربران در مورد تاریخچه و فلسفه این روز موجب شد که توضیحات بیشتری در این رابطه اضافه کنیم.

روز جهانی برنامه نویسی 256 امین روز از سال میلادی مطابق با 13 سپتامبر است. اما چرا 256امین روز؟

توان‌های عدد 2 برای برنامه نویسان و فعالان کامپیوتر اعدادی آشناست و 256 بزرگ‌ترین توان عدد 2 است که قبل از 365 (تعداد روزهای سال ) قرار می‌گیرد. به‌علاوه در سیستم دودویی کامپیوتر تعداد اعدادی که می‌توان در یک بایت جای داد برابر 256 عدد (از 0 تا 255) است.

روز برنامه‌نویس اولین بار در سال 2009 در روسیه به رسمیت شناخته شد. پس از آن کشور های آلمان، کانادا، چین، هند، فرانسه، استرالیا ، بریتانیا ، آمریکا و چند کشور دیگر آن را به صورت رسمی ثبت کردند.

256امین روز در تقویم شمسی برابر با 10 آذر است. در سال 1393 با ایجاد کمپین‌هایی جهت جمع آوری امضا، تلاش‌هایی برای ثبت رسمی این روز به عنوان روز برنامه نویسی ملی صورت گرفت.

برنامه نویسی کامپیوتر (که اغلب به طور کوتاه برنامه نویسی نامیده میشود) سوق دادن یک مسأله محاسباتی به یک برنامه قابل اجرا می باشد. برنامه نویسی مستلزم فعالیت هایی همچون تحلیل و درک مسئله است. که انجام چنین مراحلی منجر به شکل گیری یک الگوریتم می شود. به مجموعه ای از یک یا چند دستورالعمل که اجرای آن ها با ترتیب تعیین شده منجر به انجام یک کار به ویژه حل یک مسئله گردد، الگوریتم گفته میشود.

بنابراین برنامه نویسی کاملا مرتبط به الگوریتم نویسی می باشد. یک برنامه نویس خوب، در واقع ابتدا یک الگوریتم نویس ماهر می باشد.از این رو برای شروع برنامه نویسی باید اول با الگوریتم آشنا شد. اساسا کاربران برای منتقل کردن مفاهیم خود به کامپیوتر از برنامه نویسی به زبان های مختلف استفاده می کنند.

کامپیوتر زبان خاص خود را دارد که این زبان مجموعه ای از صفر ها و یک هاست. مثلا کد 110011 یک دستور قابل فهم برای کامپیوتر است. که مجموعه ای از این کد ها یک برنامه را تشکیل می دهند که از کامپیوتر درخواست انجام کاری را می کنند. به عمل نوشتن کد ها برنامه نویسی (programming) و به کسی که برنامه را می نویسد برنامه نویس (programmer) گفته می شود.

 

بازدید: 1424