قابليتي منحصر به فرد در گوشي هاي هوشمند - تكنولوژي " NFC"

دسته: مطالب آموزشی - دپارتمان IT منتشر شده در چهارشنبه, 14 مرداد 1394

NFC  چیست ؟

NFC مخفف Near Field Communication  به معنای ارتباطات میدان نزدیک است. این تکنولوژی بی سیم،  از میدان‌های رادیویی الکترومغناطیسی استفاده می‌کند که به دو دستگاه اجازه می‌دهد زمانی که به یکدیگر نزدیک (در فاصله 4 یا 5 سانتیمتری ) هستند با هم داده جا به جا کنند و اطلاعات را به اشتراک بگذارند.

NFC چطور کار می‌کند؟

گوشی هوشمند شما یا هر دستگاه سازگار با NFC دیگر سیگنال‌هایی با فرکانس امواج رادیویی ارسال می‌کند که با برچسب‌های NFC موجود بر روی دستگاه کارت‌خوان و پوسترهای هوشمند ارتباط برقرار می‌کند. این سیگنال یک انرژی سیال ایجاد می‌کند که در میان برچسب جاری است. این انرژی به برچسب‌ها و دستگاه‌ها اجازه می‌دهد که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. معمولا یکی از دستگاه‌ها ( برچسب) غیر فعال است یعنی تنها اطلاعات را ارسال می‌کند در حالی که دستگاه دیگر (گوشی هوشمند) فعال است  و می‌تواند اطلاعات را دریافت و ارسال کند.

nfc

موارد استفاده NFC

پرداخت پول:
مهمترین کاربرد NFC پرداخت پول از طریق تلفن هوشمند است. برخلاف بسیاری از تکنولوژی‌های بی‌سیم دیگر، NFC یک محدوده کوتاه حدود 4 سانتی متر دارد که آن را به یک انتخاب خوب برای تراکنش‌های امن ، خصوصا برای پرداخت‌های مالی تبدیل می‌کند. برای پرداخت از طریق گوشی تنها کافی است که تلفن هوشمند را به NFC خوان نزدیک کنید.
به علاوه NFC با بیشتر کارت‌های هوشمند کار می‌کند . بدین معنا که به راحتی می‌تواند با سیستم پرداخت عبور و مرور در شهرها که در حال حاضر از کارت‌های هوشمند استفاده می‌کند (مانند کارت اتوبوس) یکپارچه شود. به عنوان مثال زمانی که مسافران قصد سوار شدن و پیاده شدن از قطار را دارند گوشی خود را به برچسب NFC میچسبانند و هزینه سفر از کارت اعتباری آن‌ها کم می‌شود یا به قبض تلفن آن‌ها اضافه می‌گردد.

بهداشت و درمان:
برچسب‌های NFC می‌توانند به متخصصان اطلاعاتی درباره مراقبت‌هایی که یک بیمار باید دریافت کند، بدهد و یا زمان و تعداد دفعاتی که پرستاران و پزشکان بیماران را معاینه کرده‌اند را پیگیری کند. هردفعه که برچسب اسکن می‌شود اطلاعاتی درباره اینکه چه کسی و چه زمانی آن را اسکن کرده‌است به پایگاه داده منتقل می‌شود.
به عنوان مثال NFC در یک برنامه تحقیقاتی برای کمک به کودکان پاکستانی مبتلا به ذات الریه استفاده می‌شود. به هر کودک یک دستبند با برچسب NFC داده می‌شود. هر زمان که کودک به مراکز بهداشت و درمان طرف قرارداد مراجعه میکند آن دستبند اسکن می‌شود و اطلاعات کلینیکی و آزمایشگاهی مرتبط با آن بیمار دسته‌بندی می‌شود و بافاصله به یک سرور منتقل می‌شود.
سهولت استفاده:
اگر تلفن‌های دارای امکان NFC رواج پیدا کنند، شما قادر خواهید بود با چسباندن گوشی‌های تلفن به همدیگر یک بازی دو نفره را شروع کنید و یا با یک لحظه تماس فیزیکی هدفون را گوشی متصل کنید یا از یک عکس پرینت بگیرید.

اشیاء هوشمند:
برچسب‌های NFC معمولا حاوی اطلاعاتی مانند: شماره تلفن و آدرس سایت و ... هستند. یکی از بزرگترین سری آزمایش‌هایی که با استفاده از تلفن همراه انجام شده است برداشتن اطلاعات موجود از برچسب‌های اطلاعاتی در مکان‌های مختلف است.
به عنوان مثال در یکی از تحقیقاتی که انجام شد پوستر هایی با برچسب های NFC در سالن های تئاتر نصب شد. افرادی که قصد رفتن به تئاتر را داشتند علاوه بر اینکه می‌توانستند از تلفن هوشمند خود به عنوان بلیط استفاده کنند و تنقلات سفارش دهند، می‌توانستند با اسکن کردن برچسب موجود بر روی پوسترها اطلاعاتی در مورد نمایش نیز بدست آورند.
NFC می‌تواند کاربردی مشابه با بارکدها نیز داشته باشد. این امکان وجود دارد که یکی از آنها را بر روی سطح پیاده‌رو تعبیه کرد تا عابران پیاده با اسکن کردن آن‌ها اطلاعاتی خاص را بدست آوردند.
توانایی اضافه کردن اطلاعات بیشتر به شی با استفاده از برچسب‌های NFC باعث ایجاد کاربردهایی بسیار جالب و فرای تبلیغات شده است. یک کمپانی به نام Objects قرص‌های NFC را به فروش می‌رساند که برای سنگ قبرها طراحی شده‌است. با فعال کردن NFC تلفن همراهتان می‌توانید اطلاعات بیشتر در مورد شخص مرحوم بدست آوردید.

شبکه‌های اجتماعی:
قبل از به وجودآمدن اپلیکیشن Foursquare یک کمپانی آلمانی به نام Servtag بر روی مفهوم مشابهی برای تلفن‌های مجهر به NFC به نام Friendticker کار می‌کرد. کمپانی بیش از 250 برچسب NFC در مکان‌های مختلف برلین نصب کرد که مردم می‌توانستند تلفن همراهشان را در مقابل این برچسب‌ها تکان بدهند که به دوستانشان اطلاع بدهند که آنها در این مکان هستند.
درحالی که Foursquare در میان شبکه‌های اجتماعی براساس مکان پیشتاز است، هنوز تعدادی از این شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که با استفاده از NFC کار می‌کنند. در سال گذشته یکی از دانشگاه‌های آلمان از یک نمونه اولیه که در آن NFC با اپلیکیشن فیسبوک یکپارچه شده است در رقابت انجمن  NFC رونمایی کرد. برنامه NFriendConnector به افرادی که به صورت فیزیکی یکدیگر را ملاقات می‌کنند اجازه می‌دهد اطلاعات پروفایلشان را از طریق تلفنشان به روز رسانی کنند. وضعیت‌های مربوطه به صورت اتوماتیک آپدیت می‌شوند. به عنوان مثال: "من همین الان مریم را ملاقات کردم." یا حتی می‌توانند محل ملاقات ( Location)  را نیز اضافه کنند. "من همین الان مریم را در ساختمان دیباگران ملاقات کردم."
به عبارتی این برنامه بر اساس پارامترهایی که خود شخص مشخص می‌کند مثل علایق، کار، سرگرمی‌های شخصی و ...  وضیعت را به روز رسانی می‌کند، بدون اینکه نیاز باشد آن شخص فعالیتی که انجام میدهد را قطع کند و وضعیت را تغییر دهد.

بازدید: 1882