انتشار خبر تشکیل انجمن پویانمایی و هنرهای رایانه ای فارس در روز جهانی انیمیشن - مصاحبه با مازیار محمدی نژاد

دسته: دپارتمان گرافیک و انیمیشن منتشر شده در سه شنبه, 05 آبان 1394

مصاحبه با مازیار محمدی نژاد مدیر عامل انجمن پویانمایی و هنرهای رایانه ای فارس

برنامه های روز جهانی انیمیشن ، چهارشنبه ششم آبان ماه چیست؟

بزرگداشت روز جهانی انیمیشن امسال را انجمن پویانمایی و هنرهای رایانه ای فارس با همکاری گروه آموزشی نوید (موسسه فرهنگی هنری نوید آموزان پارس) و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، صدا و سیمای مرکز فارس، حوزه هنری فارس و آموزش و پرورش فارس برگزار می کنند.

برنامه امسال همراه است با آغاز به کار رسمی " انجمن پویانمایی و هنرهای رایانه ای فارس."

این برنامه ها روز ششم آبان ماه از ساعت شش بعد از ظهر در تالار حافظ آغاز می شوند و از سه مدیر کل فرهنگی استان درخواست کرده ایم که در آن سه سوپرایز برای جامعه انیمیشن و هنرهای دیجیتال استان داشته باشند. انشالله مدیر کل ارشاد اسلامی، مدیر کل صدا و سیمای مرکز فارس و مدیر حوزه هنری سه وعده حمایت از انجمن را خواهند داد. پس از آن تقدیر از چند فعال در حوزه انیمیشن و پخش دو فیلم انیمیشن با حضور کارگردان یکی از آن دو.

چرا انجمن پویانمایی و هنرهای رایانه ای تشکیل می شود و با چه هدفی؟

در دنیایی که روز به روز رایانه ای تر می شود ، هنر ابزارهای جدید خود را یافته است، رسانه های امروز فقط با کمک فن آوری های دیجیتال می توانند پیام های خود را با سرعت و دقتی باور نکردنی به چشم و گوش میلیون ها مخاطب برسانند و ملت های جهان هنرمندانه تر از گذشته مرزهای فرهنگی خود را می گسترانند. امروز هنر فقط زینت بخش دیوار خانه ها و گرمی بخش بزم مجالس و شادی بخش محافل نیست! هنر امروز به یمن رسانه های دیجیتال فرهنگ است، اقتصاد است، دانایی است. امروز بازی رایانه ای دیگر فقط سرگرمی کودکان نیست. آموزش و کسب مهارت و خلاقیت است. انیمیشن دیگر فقط روی پرده سینما ها نیست. انیمیشن ها کوچک و بزرگ در شبکه ای به وسعت مردم جهان دست به دست می چرخند، اطلاع رسانی می کنند، فرهنگ سازی می کنند و بهتر از هر تبلیغ دیگری بازرگانی می کنند. وقتی روزانه صدها بار صفحه تلفن همراه خود را می نگریم فراموش می کنیم که هر آنچه زیبایی دهنده این صفحه هاست روزی در ذهن یک هنرمند دیجیتال بوده و یادمان می رود که از صدر تا ذیل دنیای مدرن ما را هنرمندان طراحی کرده اند. کاغذ کالک معماران امروز به فایل سه بعدی تبدیل شده و گیسوی کلک نقاشان امروز دست از سر موی حیوانات در حال انقراض برداشته و روی صفحه نورانی تاش می زند و هزاران درخت جنگل های در حال نابودی روی هارد رایانه ما ذخیره شده و از کاغذ شدن رهایی می یابند.

از این رو در شهری که هنر پرور است و استانی که استعداد خیز جای یک تشکل هنری در این زمینه بسیار خالی بود. در روز جهانی انیمیشن سال گذشته معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ماموریتی را به ما سپرد تا انجمن پویانمایی و هنر های رایانه ای فارس را تشکیل دهیم. به منظور آنکه این انجمن بتواند از بیشترین ظرفیت های حرفه ای استفاده نماید هیات موسس از هفت نفر از پرتجربه ترین و توانمند ترین فعالان این رشته تشکیل شد. افرادی که در زمینه تولید، مدیریت و آموزش انیمیشن و هنر های دیجیتال از سابقه طولانی برخوردارند.

اعضای هیات موسس عبارت اند از جناب آقای مهندس سید محمد حسن نبوی زاده معاونت محترم سیمای صدا و سیمای مرکز فارس که تجربه سالها مدیریت واحد انیمیشن این مرکز را دارا می باشند، رضا مومنی مدیر اجرایی محترم "موسسه آموزش عالی آزاد نوید پارس " که از محدود مراکز آموزش عالی آزاد دارای رشته انیمیشن است، سرکار خانم سهیلا نیک سرشت از کارگردانان موفق و باتجربه انیمیشن استان، برنده چندین جایزه از جشنواره های ملی و بین المللی، جناب آقای پیمان دهقانی کارگردان و انیماتور برجسته صدا و سیمای مرکز فارس، جناب آقای سروش خادمی مدیر عامل شرکت فیلم سازی پریکه هنر که تجربه تهیه کنندگی و کارگردانی آثار چند سریال فاخر انیمیشن و آثار گرافیک رایانه ای صدا و سیما را دارند، جناب آقای پویان شیعتی مدیر امور اداری شرکت فیلم سازی زاگرس فیلم با تجربه مدیریت تولید چندین فیلم و سریال انیمیشن و بنده مازیار محمدی نژاد به عنوان کوچکترین عضو جامعه انیمیشن شیراز. این هیات در نظر دارد پس از تاسیس انجمن، اداره امور آن را را به کارگروه هایی که تشکیل می شوند واگذار نماید. و از همینجا از کلیه فعالان این هنرها دعوت می نمایم که به انجمن پیوسته و همکاری نمایند.

برنامه های آینده انجمن چیست؟

این انجمن بنا دارد تا با تشکیل کارگروه های تخصصی کلیه متخصصین و فعالان پویانمایی و هنرهای دیجیتال را به عضویت خود در آورده و ضمن حمایت از آنها در زمینه های مختلف هنری و حرفه ای بستری برای آموزش، تولید و معرفی این آثار ایجاد نماید. البته تاکید می کنم که مانند هر انجمن تخصصی دیگری آموزش مستقیم و تولید آثار هنری در برنامه انجمن نیست بلکه ایجاد بستری مناسب برای این فعالیت ها هدف انجمن است. به عنوان مثال ایجاد یک بانک اطلاعاتی از هنرمندان این رشته و صدور کارت عضویت که به منزله تایید تخصص و صلاحیت این افراد می باشد می تواند به هنرمندان متخصص کمک کند تا موقعیت های شغلی مناسبتری به دست آورند و از سوی دیگر تهیه کنندگان و کار آفرینان را یاری دهد تا با آگاهی بیشتری متخصص مورد نظر خود را استخدام نمایند. برگزاری جلسات پخش و نقد انیمیشن، رونمایی و معرفی آثار هنرهای دیجیتال و برگزاری کارگاه های تخصصی یک روزه، نه به عنوان یک دوره آموزشی بلکه با هدف افزایش سطح آگاهی تخصصی و نشان دادن مسیر پیشرفت و موفقیت به اعضای انجمن از دیگر برنامه های انجمن می باشد.

کارگروه ها کدامند و با چه هدفی تشکیل می شوند؟

با توجه به آنکه تولید آثار انیمیشن و هنرهای دیجیتال نیازمند همکاری تخصص های بسیاری می باشد لازم است که کارگروه های تخصصی برنامه ریزی و اجرای هر یک از فعالیت ها مرتبط را انجام دهند. کارگروه هایی که تا کنون پیشنهاد شده اند عبارت اند از: بازی های رایانه ای، فیلمنامه و ادبیات، انیمیشن در معماری، انیمیشن دو بعدی، انیمیشن سه بعدی، گرافیک کامپیوتری، موسیقی و انیمیشن و آموزش و پژوهش. امکان دارد با پیشنهاد اعضا در جلسه هفتم آبان ماه این کارگروه ها افزایش یابند.

علاقمندان چگونه می توانند با انجمن همکاری کنند؟

بی شک انجمن نوپای پویا نمایی و هنرهای رایانه ای فارس فقط با کمک همه اهالی این هنرها می تواند به اهداف عالی خویش دست یابد. ما از کلیه افرادی هستید که دلشان برای انیمیشن، بازی های رایانه ای، گرافیک کامپیوتری و دیگر هنرهای رایانه ای می تپد دعوت می کنیم تا از طریق یک یا چند روش زیر با انجمن همکاری نمایند:

  1. 1. عضویت در انجمن
  2. 2. دعوت از دیگر فعالان انیمیشن و هنرهای دیجیتال به عضویت
  3. 3. برگزاری کارگاه آموزشی و سمینار تخصصی برای دیگر اعضا
  4. 4. مشارکت در اجرای برنامه های انجمن و کارگروه ها
  5. 5. حمایت مادی و معنوی از انجمن

علاقمندان می توانند جهت اطلاعات بیشتر به سایت انجمن به آدرس www.CGFars.com مراجعه نمایند.

در مورد وب سایت انجمن بیشتر توضیح دهید.

این وب سایت نه تنها پایگاهی است برای اطلاع رسانی در مورد انجمن بلکه دارای امکاناتی است که هر یک از اعضا می توانند با انتشار مقالات تخصصی، وبلاگ نویسی، مشارکت در گفتگو های تخصصی و گذاشتن رزومه و نمونه کارهای خود در غنای آن مشارکت داشته باشند. به زودی امکانات دیگری از قبیل بانک اطلاعاتی هنرمندان و ابزار های حرفه ای برای تولید انیمیشن و آثار هنری به این وب سایت به آدرس www.CGFars.com اضافه خواهد شد.

در مورد فیلم هایی که در روز انیمیشن پخش می شوند توضیح دهید.

انیمیشن «دختر آت و آشغالی» انیمیشنی است کوتاه به کارگردانی محمد زارع که تا کنون جوایزبین المللی بسیاری را کسب کرده است. از این جمله می توان از دریافت تندیس بهترین انیمیشن بخش بین الملل جشنواره Garden State Film Festival in Atlantic City, NJ کشور آمریکا، حضور در جشنواره بین‌المللی فیلم (love your shorts 2015) به عنوان نماینده ی ایران، کسب جایزه بهترین فیلم انیمیشن در جشنوارهBorrego Springs Film Festival آمریکا و دریافت جایزه بهترین انیمیشن جشنواره A film for peace  کشور ایتالیا نام برد.

همچنین در انتهای برنامه ها انیمیشن بلند رستم و سهراب پخش خواهد شد که از محدود انیمیشن های سینمایی ایران است. این فیلم محصول مشترک مرکز گسترش سینمای مستند و تجربیو استودیو انیمیشن آریا (برادران دالوند) است. کیانوش دالوند کارگردان این اثر سه بعدی است . دوبلهٔ انگلیسی رستم و سهراب در کشور کاناداانجام شده و در کشورهای آمریکا، روسیهو امارات متحده عربیاکران می شود.      

برنامه های روز پنجشنبه هفتم آبان چیست؟

پنجشنبه هفتم آبان ساعت پنج بعد از ظهر نخستین جلسه عمومی انجمن برگزار می شود. از کلیه فعالان هنرهای دیجیتال و انیمیشن دعوت می شود تا در این جلسه شرکت نمایند و ضمن اطلاع یافتن از برنامه های آتی انجمن پیشنهاد های خود را مطرح نموده و در صورت تمایل آمادگی خود برای همکاری را اعلام نمایند. در این برنامه تلاش خواهیم کرد هسته اولیه کار گروه ها تشکیل شود تا مراحل اجرای برنامه ها آغاز گردد. در حاشیه این جلسه یک برنامه پخش انیمیشن کوتاه نیز خواهیم داشت.

قدری از سوابق خودتان بگویید.

من از سال 77 در صدا و سیمای مرکز فارس کار تولید انیمیشن را آغاز کردم و تا کنون دو فیلم سینمایی انیمیشن سه بعدی و هشت سریال انیمیشن دو بعدی و سه بعدی را تهیه کنندگی و کارگردانی کرده ام و در حال حاضر مدیر گروه تلویزیون و انیمیشن دانشگاه هنر شیراز و موسسه آموزش عالی آزاد نوید پارس و مدیر شرکت فیلم سازی زاگرس فیلم می باشم . و افتخار داشته ام که در تمام این مدت از اساتید بزرگواری که افتخار همکاری با آنها را داشته ام درس بیاموزم. شایان ذکر است که از موسسه آموزش عالی آزاد نویدپارس به دلیل اهتمامی که در امر آموزش انیمیشن داشته و از سال 86 تا کنون موفق به پرورش انیماتورهای توانایی شده است، قدردانی نمایم .

 

بازدید: 2663